Mamlakatimiz aeroportlarida navbatdagi Tax Free shoxobchalari o’z ishini boshladi
Kuni-kecha Nukus, Qarshi, Navoiy va Termiz xalqaro aeroportlarida Tax Free shoxobchalarining ochilish marosimi bo’lib o’tdi. Endilikda mamlakatimizga tashrif buyurgan xorijiy fuqarolar ushbu xalqaro aeroportlarda ham respublikadan sotib olingan va rasmiylashtirilgan mahsulotlar uchun “Tax Free” tizimi orqali qo‘shilgan qiymat solig‘ini (QQS) summasini qaytarib olishlari mumkin.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “O‘zbekiston – 2030” strategiyasi to‘g‘risida” 2023-yil 11-sentyabrdagi PF–158-son Farmoniga (1-ilova 58-bandi) asosan barcha xalqaro aeroportlarda respublikadan sotib olingan va rasmiylashtirilgan mahsulotlar uchun “Tax Free” tizimini joriy etish vazifasi belgilandi.
Bugungi kunda mamlakatimiz bo’ylab jami 9 ta aeroportda Tax Free shoxobchalari ishi yo‘lga qo‘yildi. Bular:

В аэропортах нашей страны начали работу очередные пункты Tax Free
На днях в международных аэропортах Нукуса, Карши, Навои и Термеза прошли церемонии открытия пунктов Tax Free. Теперь иностранные граждане могут осуществить возврат суммы налога на добавленную стоимость (далее – «НДС») за покупки в Узбекистане в этих локациях.
Указом Президента Республики Узбекистан «О стратегии Узбекистана на 2030 год» от 11 сентября 2023 года № ПФ – 158 были определены цели и внедрение системы «Tax Free» во всех международных аэропортах для возврата суммы налога на добавленную стоимость (далее – «НДС») за покупки в Узбекистане иностранным гражданам.
На сегодняшний день по всей стране запущено 9 точек обслуживания Tax Free в следующих городах страны: